تبلیغات
ازدواج سالم و پایدار - مباحث راهبردی5 « راه های عاشقانه زندگی کردن »
ازدواج سالم و پایدار
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : "خلیل"
نویسندگان
مباحث راهبردی5
« راه های عاشقانه زندگی کردن »

     برای این که عاشقانه زندگی کنیم و کانون خانه و خانواده با عشق و صفا و صمیمیت باشد راهکارهائی وجود دارد که اختصاراً در این فصل به مواردی اشاره می کنیم.
     1 - آسیب شناسی و ریشه یابی علل رفتاری: جهت اصلاح رفتاری و تغییر رفتارهای بد و سرد به رفتارهای عاشقانه، گرم و  خوب، باید از ریشه ها و علل رفتارهایمان مطّلع باشیم و در راستای درمان آن ها اقدام کنیم، چون هیچ چیزی بین زن و شوهر تصادفی و اتّفاقی نیست و معمولاً افراد قبل از این که رفتاری را بروز دهند در بارۀ آن رفتار فکر می کنند، چون قبل از وقوع فیزیکی هر رفتاری، دلائل و عواملی حتماً وجود داشته که باعث زمینه سازی آن رفتار شده است. پس اگر نسبت به دلائل، عوامل و ریشه های رفتاریمان شناخت کامل پیدا کنیم بهتر می توانیم در مدیریت آن رفتارها اقدام کنیم و آن را تغییر یا بهبود بخشیم.
     2 - بالا بردن جنبه و ظرفیت پذیرش رفتارهای خوب و بد:
باید قبول کنیم که هر انسانی از جهت این که انسان است، به مقتضای انسان بودنش جایزُ الخطا نیز می باشد، پس بنا بر این قائدۀ کلی احتمال دارد در طول زندگی از زوجین رفتارهای نا مناسب، بد و منفی و نیز خطاهائی سر زند، لذا لازم است زن و شوهر رفتارهای منفی همدیگر را بطور متقابل و با سادگی بپذیرند.
     اما با گفتگوی منطقی و مسالمت آمیز در صدد اصلاح آن اقدام نمایند. چون گفتگوی منطقی و عقلانی در راستای حل اختلافات و رفتارهای منفی بین زوجین می تواند عامل تغییر رفتارهای بد و منفی شده و نتیجتاً باعث ایجاد همدلی بیشتر بین زوجین گردد. با توّجه و عنایت به این که زوجین از تأثیر اَعمال و رفتارشان بر یکدیگر آگاه بوده و هر کدامشان ستونی محکم در بنا، ساختمان و کانون خانواده هستند.
     3 - مدیریت عقاید و سلیقه ها:
هر انسانی یک سری عقاید و سلیقه هائی دارد که بعضاً ممکن است خُرافی هم باشد و همین عقاید خُرافی نتیجتاً باعث بروز رفتارهای بد و منفی می گردد. اگر هر یک از زوجین بدانند که اشتباه کردند و اشتباه خودشان را بپذیرند، منطقی است که در راستای اصلاح آن و بهبود روابط خود با همسرسان اقدام خواهند کرد، اما ممکن است احساس کنند که طرف مقابلش این قدم مثبت را نشانه ضعف وی بداند، بنا بر این تغییر رفتار در آن ها دلشوره و اضطراب ایجاد می کند و لذا هر کدام از زوجین باید به خاطر داشته باشند که این اقدام مثبت نشان دهنده توانائی و قدرت گذشت و شخصیت آن هاست، پس چقدر خوب و شایسته است که این توانائی را در خودمان پرورش داده و تقویت کنیم.
     4 - داشتن تفکّرات و ذهنیّات مُثبت: زوجین باید عنایت داشته باشند که داشتن تفکّر مُثبت، خوش بینی و مُثبت گرا بودن به آن ها در کسب نتیجه مُثبت جهت تغییر رفتار آن ها کمک خواهد کرد، حتّی به زوجین کمک خواهد کرد که نسبت به طرف مقابلشان تغییرات مثبتی در رفتار و کردار خود ایجاد کنند، چون ایجاد فضای منفی و افراط در انتقاد و گلایه می تواند باعث جبهه گیری در مقابل همدیگر و نتایج معکوس در تغییر رفتار گردد.
     5 - ابراز علاقه به برآوردن انتظارات و نیازهای همسر: یکی از روش های مناسب و تأثیر گذار جهت افزایش رفتارهای مثبت و یا تغییر رفتارهای بد به خوب یا تغییر رفتارهای خوب به خوب تر این است که هر چند وقت یک بار زوجین به طور متقابل از همدیگر بپرسند که چه انتظارات و توقّعاتی از همدیگر دارند. طرح چنین سؤالاتی نشان دهنده این است که تا چه اندازه به همسر خود و نیز برآوردن انتظارات، نیازها و توقّعات او علاقه دارند و عشق می ورزند.
     هدف و انگیزه این عمل و اقدام باید شناخت بهتر از همسر، کاهش رفتارهای بد و منفی و ناهنجار باشد. به عنوان مثال زن از شوهرش سؤال کند و بپرسد که چه انتظار و توقّعی از من داری و دوست داری با تو چگونه رفتار کنم؟ و مرد در جواب همسرش بگوید: دوست دارم وقتی وارد منزل می شوم مرا در آغوش بگیری و با بوسه از من استقبال کنی، چون این حرکت تو به من حال و انرژی داده و تمام خستگیم را از تنم بیرون می کند، و زن نیز در جواب سؤال مرد که می پرسد چه توقّعی از من داری؟ بگوید: من دوست دارم وقتی وارد خانه می شوی به من خسته نباشی بگی، مرا روی زانوی خود نشانده و نوازشم کنی و با حرکات و الفاظ عاشقانه به من حال بدی و....
     6 - رفتارها و حرکات عاشقانه:
زوجین باید سعی کنند رفتارها و حرکاتشان برای خودشان و در خلوت خودشان همراه با محبّت و عاشقانه باشد و این حالت را همیشه افزایش داده و تقویت کنند که این اقدام باعث از بین رفتن تأثیرات رفتارهای بد، منفی و نامناسب و کدورت ها شده و موجب ایجاد احساس دلسوزی، عشق، محبت و علاقه بین زوجین نیز می گردد.
     به عبارت بهتر به عنوان حُسن خِتام این فصل باید عرض کنم که گاهی یک بوسه و چشمک که رفتار و حرکتی عاشقانه است و یا گفتن عزیزم، نفسم، جگرم یا یک جان گفتن که گفتارهای عاشقانه است، آنچنان اِعجازی در زندگی ایجاد می کند که باورش ممکن است در تصوّر خیلی ها نگنجد و در طرف مقابل چنان شعله عشقی می افروزد که طرف را در تسخیر خود در می آورد و اسیرش می کند، لذا توصیه من به زوجین بزرگوار این است یک بار به طور آزمایشی امتحان کنید ضرر نخواهید کرد، البتّه باید این رفتارها و حرکات دو طرفه و متقابل باشد نه یک طرفه.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
"خلیل"
پنجشنبه 1 بهمن 1394
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
کد حباب و قلب
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ازدواج سالم و پایدار محفوظ است