تبلیغات
ازدواج سالم و پایدار - مطالب راهبردی2، « اصول مهم در ایجاد زندگی لذّت بخش »
ازدواج سالم و پایدار
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : "خلیل"
نویسندگان
مطالب راهبردی2
« اصول مهم در ایجاد زندگی لذّت بخش »

      زندگی  یعنی زنده بودن با عشق و با قیمت نه با هر قیمتی زنده بودن. هر کس زندگی را از دریچه ای می بیند و به باور و اعتقاد هر کسی نیل به بعضی از آرزوها، اهداف و یا فراهم شدن شرائط و موقعیّت های مختلف بستر دلپذیر بودن زندگی او را فراهم می سازد.

     یک سری اصول کلی وجود دارد که رعایت آن ها می تواند در آفرینش و خلق یک زندگی سعادتمند و لذّت بخش مؤثّر باشد که در اینجا به چند مورد اشاره می کنم و امیدوارم که مورد استفاده عزیزانی که از موهبت زندگی لذّت بخش و با صفا و صمیمیّت به دلائلی محروم هستند قرار بگیرد...
     1 - هدفمند بودن: یکی از اصول مؤثّر در ایجاد زندگی لذّت بخش، هدفمند بودن آن است، چون زندگی بی هدف، یک زندگی شلوغ و بی سر و سامان است. افراد بی هدف همیشه گیج و متحیّر بوده و همیشه با مشکلات و گرفتاری مواجهند که موجب ایجاد استرس و ناراحتی در آن ها می شود. کسالت، درماندگی، تشویش، تردید و اضطراب میوه های تلخ و شوم یک زندگی بی هدف هستند.
    
     لذا تا حدّ امکان می بایست شکل واضحی به اهداف و آرمان های خود بدهیم، آن ها را دسته بندی کرده و مشخّص کنیم که کدامیک از اهمیّت بیشتری برخوردار است و در این راستا فرقی نمی کند که آن هدف مالی باشد یا علمی و یا اجتماعی و فردی، مهم این است که اوّلاً: در زندگی هدف مشخّص و معیّنی داشته باشیم و دوّماً: اهدافمان را در زندگی درست و صحیح مدیریت کنیم، در این صورت به سوی یک زندگی لذت بخش گام برخواهیم داشت.

     2 - پاک سازی ذهن از افکار منفی: افکار منفی در انسان باعث می شود که نیرو و انرژی روحی و روانی او هدر شود و در واقع وجود افکار منفی در انسان همچون موانعی هستند که مسیر فرد را برای رسیدن به آمال و آرزوها و اهدافش سدّ می کنند و حتّی مانع این می شوند که فرد بتواند یا بخواهد برای خود اهدافی را تعیین کند. افکار منفی احساس، نشاط و شادابی را از زندگی می گیرد و موجب کاهش اعتماد به نفس در فرد و نیز کاهش اعتقاد وی به توانائی هایش می شود.

     3 - بالا بردن رضایت شغلی: رضایت شغلی یکی از عوامل مؤثّر در ایجاد یک زندگی لذّت بخش است، چون هر فرد شاغل بخشی از ساعات شبانه روز را در ارتباط با شغلش سپری می کند، لذا رضایت از شغل و به تَبع آن لذّت بردن از ساعاتی که در جریان شغلی فرد می گذرد بسیار با اهمیّت خواهد بود.

     همیشه و در هر شغلی حتماً چیزهائی وجود دارد که بتواند برای فرد جذّاب باشد، حتّی در شغلی که علاقه چندانی نسبت به آن در فرد وجود ندارد با کمی فکر کردن می توان جنبه های لذّت بخشی را پیدا کرد و در نتیجه معلوم خواهد شد که این رضایتمندی از شغل باعث چه تغییراتی در احساسات فرد و لذّت بخشی در زندگی می شود.

     پس باید سعی کنیم به جای وقت گذراندن در احساس نارضایتی و تلقین این ناهنجاری شغلی، مهارت های مناسب در راستای بالا بردن رضایت شغلی را بیاموزیم و به دنبال راهکارها و مواردی باشیم که باعث پیشرفت در کار و ایجاد لذّت بخشی در زندگی می شود. 

     4 - توجّه به سلامتی جسمی و روحی خود: برخی از افراد بیش از حدّ نگران سلامتی خود هستند، ولی در مقابل بعضی اشخاص نه تنها نگران نیستند که اصلاً توجّه چندانی هم به سلامتی خود ندارند، این دسته از افراد به کارهائی که انجام می دهند و ممکن است سلامتی آنها را  به خطر اندازد و تهدید کند توجّهی نداشته و همچنان آن کارها را ادامه می دهند و در صورت بروز مسائل و مشکلاتی برای سلامتی آنها باز هم اهمیّتی نمی دهند که در هر دو حالت داشتن یک زندگی لذت بخش برای این گونه از افراد به خطر می افتد.
    
     پس باید سعی کنیم به دنبال یاد گرفتن اطّلاعات و راهکارهای جدید و مؤثر برای بالا بردن سلامتی جسمی و روحی و ایجاد حاشیۀ امن از نظر جسمی و روحی برای خود باشیم و آنها را در زندگی پیاده کنیم تا زندگیمان همچنان لذت بخش بماند.

     5 - گسترش و سالم سازی روابط و ارتباطات خود: برقراری یک ارتباط مناسب و روابط عمومی قوی بین زوجین و نیز بین خانه و بیرون از خانه بسیار مهّم است. در زمینه برقراری چنین روابطی نکات بسیار ریز و دقیقی وجود دارد که ممکن است ارتباطات مختلف فرد را خدشه دار کند بدون این که آن فرد متوجّه باشد. شنونده خوب بودن و محبّت کردن در موقع مناسب یکی از اصول برقراری ارتباط صحیح هستند. علاوه بر گسترش روابط، حفظ روابط را باید یاد گرفت، چون برخی از افراد ممکن است به راحتی روابطی را آغاز کنند ولی نتوانند آن رابطه را پایدار نگه دارند.

     6 - خلّاق بودن: برای رسیدن به خلّاقیت، لازم نیست شغل ویژه ای داشته باشیم، یا در سنّ خاصّی باشیم و یا زن باشیم یا مرد باشیم، در هر شرائطی و هر سِنّی و جنسی که باشیم خلّاقیت می تواند کمک های زیادی در لذّت بخشی زندگی به ما بکند. افراد خلّاق انسان هائی هستند مخاطره پذیر، اهل ریسک، با انگیزه، دارای اعتماد به نفس، پذیرای افکار نو و مستقلّ، این گونه افراد در برخورد با مشکلات و گرفتاری های زندگی نیز می توانند از قدرت خلّاقیت خود استفاده کرده و به شیوه های جالب تری با مشکلات مواجه شوند.

     7 - توجّه به فرزندان و تربیت آنها: فرزندان میوه ها و ثمرات زندگی هستند و همانطور که یک باغبان یا کشاورز نگران آفت زدگی و فساد در میوه ها و محصولات کشاورزی خود هست، معمولاً اغلب خانواده ها هم نسبت به تربیت فرزندانشان نگرانند تا جائی که گاهی این نگرانی ها زندگی آرام و لذّت بخش آنها را تحت الشُّعاع قرار داده و آشفته و پر از اضطراب می کند.

     باید روش های برقراری ارتباط صحیح با فرزندان و تربیت آنها را یاد بگیریم و با آرامش و خونسردی آن روش ها را پیاده کنیم، در این صورت نگران آینده فرزندان خود نخواهیم بود. پس برای تربیت آنها وقت بیشتری بگذاریم، ،آنها را بهتر و بیشتر بشناسیم و به آنها احترام بگذاریم تا زندگی با صفا و لذّت بخشی داشته باشیم.

     8 - توجّه به سرگرمی ها و علائق: گذراندن اوقاتی با فعالیّت های مورد علاقه موجب تأمین انرژی لازم برای فعالیّت های اساسی زندگی می شود، چون در غیر این صورت فرد به مرور زمان خسته و خسته تر خواهد شد و نتیجتاً این خستگی های روحی و روانی در زندگی او تأثیرات منفی و مخرّبی خواهد گذاشت. این سرگرمی ها بستگی به ویژگی های روحی افراد دارد و لازم نیست مواردی انتخاب شود که دیگران توصیه می کنند به خاطر این که هنر ممکن است برای فردی یک فعالیّت لذّت بخش تلقّی شود و برای فردی دیگر ورزش کردن ممکن است یک فعالیّت لذّت بخش باشد.

     9 - اِعمال مدیریّت و کنترل فعالیّت های خود: بر  انجام فعالیّت های خود جدّی باشیم و آنها را مدیریّت کنیم، آنها را مهم بشماریم، به آنها توجّه ویژه ای داشته باشیم و برایشان برنامه ریزی کنیم و نیز برنامه ها را بطور منظّم اجرا کنیم و همچنین به نتائج برنامه ها توجّه داشته باشیم و در نهایت از نتائج خوب و بد برای برنامه ریزی بعدی درس و یا عبرت بگیریم.

     البتّه موارد زیادی وجود دارد که رعایت آنها در راستای لذّت بخشی زندگی مؤثّر است ولی به خاطر اجتناب از اِطاله کلام به همین چند مورد به عنوان نمونه اکتفا کردم، امید است مورد استفاده قرار گیرد...
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
"خلیل"
جمعه 27 آذر 1394
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
کد حباب و قلب
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ازدواج سالم و پایدار محفوظ است