تبلیغات
ازدواج سالم و پایدار - مباحث راهبردی4 « نیازهای ایجاد عشق و صمیمیت در ازدواج »
ازدواج سالم و پایدار
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : "خلیل"
نویسندگان
مباحث راهبردی4
 « نیازهای ایجاد عشق و صمیمیت در ازدواج »


     نیازهای ایجاد عشق و صمیمیت در ازدواج یکی از مباحث راهبردی است که ضرورت رعایت آنها در راستای ازدواجی شاد، سالم و پایدار شدیداً احساس می گردد و ما در اینجا به مواردی به طور خلاصه در این زمینه اشاره می کنیم.
نیازهای ایجاد عشق و صمیمیت در ازدواج

     1 - نیاز جنسی و شهوانی: غریزۀ جنسی و شهوت یکی از موهبت های الهی است که جهت بقای نسل به انسان عنایت شده. تأمین این غریزۀ مهم ار طریق حلال و شرع و در نتیجه لذّت بردن از روابط جنسی و زناشوئی سالم و لذّت بخش و نیز ارضاء این غریزه به نحو مقتضی و البته از راه حلال ضامن ایجاد عشق و صمیمیت در ازدواج و ادامۀ زندگی می تواند باشد.

     2 - نیازهای روحی و روانی: زن و شوهر از نظر روحی و روانی باید نسبت به همدیگر درک متقابل و تفاهم داشته باشند و بستر برآورده شدن این نیازها به طور متقابل بر عهدۀ زوجین می باشد که داشتن اهداف، ایده ها، هنجارها و تجربیات روحی مشترک بین زوجین می تواند در این راستا کارساز باشد.

     3 - نیازهای عقلانی: زوجین باید منطقی فکر کنند، منطقی حرف بزنند و عبارت دیگر تمام حرکات و سکنات زندگی باید بر مبنای عقلانیت و منطق و البته با چاشنی احساس و عشق و محبّت باشد، زوجین باید جهت تلطیف فضای زندگی جَنبه، ظرفیت و توانائی درمیان گذاشتن ایده ها، تفکّرات، اهداف و هنجارهای همدیگر را البته بدون احساس بد و خود کم بینی داشته باشند.

     4 - نیازهای احساسی و عاطفی: توانائی و قدرت درک و پذیرش احساسات و عواطف همسر و به زبان آوردن عشق، احساس و عاطفۀ خود نسبت به همسر به طور متقابل بدون هیچ خجالت و رو دز بایستی، در عمل و رفتار مثل حرکات و رفتارهای احساسی و عاشقان و در گفتار با گفتن الفاظی همچون عزیزم، نفسم، جگرجان، عاشقتم، دوستت دارم، قربونتم، فداتم و ....

     5 - نیازهای کاری و مهارتی: زوجین می بایست توانائی تقسیم کار و به اشتراک گذاشتن مسئولیت ها و نیز قدرت پذیرش توانائی ها و مهارت های همدیگر را داشته باشند و نیز مهارت های همدیگر را تحسن و تمجید کنند که این رفتار باعث ایجاد عشقو محبت در طرف مقابل و در نتیجه باعث صمیمیت در کانون خانواده می شود.

     6 - خلّاقیت و نو آوری: یکی دیگر از عواملی که باعث صمیمیت در زندگی و گرمی کانون خانواده می شود این است که زن و شوهر توانائی ارائۀ پیشنهادات خلّاق و تجربه کردن روش های متفاوت و نو برای انجام کارها داشته باشند، یعنی زوج خلّاق کانون خانه آنها گرم و زندگی با صفا و صمیمیت خواهند داشت.

     7 - تعهّد و وفای به عهد زناشوئی: پایبندی به رابطۀ زن و شوهری و ازدواج و نیز ارزش قائل شدن برای همدیگر هم اصل بسیار مهم و تأثیر گذاری است که در راستای ایجاد عشق، محبّت و صمیمیت و تحکیم کانون خانواده نقش مهمی ایفاء می کند. زن و شوهر باید نسبت به عهد زناشوئی که در زمان اجرای صیغۀ عقد بینشان منعقد شده به طور جدّی پایبند بوده و با روابط نامشرع چه گفتاری و چه رفتاری با افراد دیگر به همدیگر خیانت نکنند چرا که رعایت هدفمند این اصل مهم، قطعاً عشق، صفا و صمیمیت را در زندگی تضمین و تقویت خواهد کرد.

     8 - نیازهای اجتماعی: زن و شوهر باید در امور اجتماعی درک متقابل و تفاهم داشته باشند و بدانند که لذّت بردن از میهمانی رفتن و میهمانی گرفتن و میهمان نوازی نیز و مشارکت در فعّالیت های اجتماعی و مذهبی تأیر عجیبی در گرمی و تحکیم کانون خانواده دارد.

     9 - تفریح و سرگرمی: در زندگی از نظر زمانی باید سهمی هم به تفریحات و سرگرمی های سالم اختصاص داده شود، زوجین اگر خواهان زندگی با صفا هستند می بایست توانائی تفریح و سرگرمی با هم را داشته باشند، به عنوان مثال هفتگی یا ماهانه رفتن به پارک، سینما و دیگر جاهای دیدنی محل سکونتشان را در دستود کارشان قرار دهند و سالی یک دفعه سفری دوره ای به شهرها و اماکن سیاحتی و زیارتی و حتی کنار دریا رفته و نَفَسی تازه کنند، چون تفریحات و سرگرمی ها البته از نوع سالم آن مَنفَذ و تنفّسگاه زندگی است که باعث از بین رفتن کدورت های زندگی و ایجاد عشق، صفا و صمیمیت در زندگی می شود.


     10 - پذیرش تفاوت ها و رفع تضادّها: زن و شوهر باید بپذیرند که تفاوت ها و اختلاف سلیقه هایی بینشان وجود دارد ولی باید حواسشان باشد که این تفاوت ها و اختلاف نظران و سلیقه ها منجرّ به ایجاد تضادّ بینشان نگردد، لذا باید تفاوت ها و اختلاف سلیقه ها را مدیریت کرده و تضادّها را از بین ببرند.


     11 - زیبائی و هنر: زوجین باید تجربیات و نقطه نظرات خودشات را در مورد زیبائی، طبیعت، هنر، ادبیات و موسیقی را با همدیگر در میان بگذارند.


     12 - ارتباط مؤثّر و روابط عمومی قوی: زن و شوهری که توانائی این را داشته باشند که امیدها و آرزوها، رؤیاها، اهداف، تمایلات جنسی و غیر جنسی و ترس های همدیگر را با هم درمیان بگذارند طبیعتاً زندگی آن ها با صفا و همراه با عشق و صمیمیت خواهد شد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
"خلیل"
شنبه 12 دی 1394
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
کد حباب و قلب
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ازدواج سالم و پایدار محفوظ است